Wystawa poświęcona jest postaci Antoniego Xiężopolskiego, wybitnego polskiego konstruktora taboru kolejowego, jednego z twórców polskiej szkoły lokomotyw. Jako jeden z nielicznych i wybitnych znawców kolejnictwa, w 1922 roku otrzymał on propozycję zorganizowania Wydziału Mechanicznego Kolejowego na Politechnice Warszawskiej. Jako profesor tej uczelni, Xiężopolski prowadził wykłady dotyczące budowy lokomotyw, wagonów oraz warsztatów naprawy taboru kolejowego. Był on także kierownikiem Katedry Budowy Lokomotyw do 1936 roku, która później została przekształcona w Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.
Na wystawie przedstawiony jest szeroki wachlarz historii polskiego kolejnictwa i przemysłu taboru kolejowego. Znajdziemy tam unikalne dokumenty, książki techniczne, zdjęcia, urządzenia i narzędzia związane z technologią kolejową, zbiór tabliczek fabrycznych, inwentarzowych i kotłowych z taboru kolejowego. Można również obejrzeć parowy dzwon sygnałowy z Pruskich Kolei Państwowych z XIX wieku, kolekcję manometrów kontrolnych i wiele innych eksponatów. Zbiór obiektów prezentowanych na wystawie pochodzi z kolekcji dr. Zbigniewa Tucholskiego, Ewy Wojciechowskiej, prof. Mirosława Nadera, Andrzeja Ziółkowskiego oraz mgr. inż. Janusza Kostro.
W związku z obchodami Dnia Politechniki, otwarcie wystawy odbędzie się w poniedziałek 15 listopada o godzinie 11 w Muzeum Politechniki Warszawskiej.
Wystawa będzie prezentowana od 15 listopada 2010 r. do 31 stycznia 2011 r.
Copyright © 2023 - Muzeum Akademii Politechniki Warszawskiej