Aktualności
<< Inne wiadomości aktualne

Ekspozycja Inż. Juliana Adama Majewskiego. Dzieje pierwszych trwałych mostów w Warszawie

Wystawa została zorganizowana w związku z obchodami Święta Politechniki Warszawskiej. Dotyczy ona historii mostów i infrastruktury technicznej w Warszawie. Będzie okazja do przypomnienia postaci inż. Juliana Adama Majewskiego (1826-1920), który nadzorował budowę Mostu Kierbedzia i projektował most pomocniczy do jego montażu. Inż. Majewski miał istotny wpływ na rozwój infrastruktury technicznej w stolicy

Również będzie można poznać historię pierwszych trwałych mostów w Warszawie, takich jak Most Kierbedzia, mosty kolejowe pod Cytadelą oraz Most Poniatowskiego. Na wystawie będą prezentowane dotąd niepublikowane zdjęcia, dokumenty i eksponaty, m.in. z kolekcji Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Muzeum Techniki NOT, Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, Wydziału Inżynierii Lądowej PW, Biblioteki na Koszykowej, Biblioteki Głównej PW i Muzeum PW.

Po raz pierwszy będzie można zobaczyć reprodukcje zdjęć z budowy Mostu Poniatowskiego, których autorem był inż. Józef Bogumił Ćwikiel, dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Warszawie. Ponadto, będą prezentowane odwzorowania rysunków z albumu budowy pierwszego mostu kolejowego pod Cytadelą z 1877 roku, które znajdują się w zbiorach Muzeum Politechniki Warszawskiej. Oprócz starodawnej dokumentacji i materiałów graficznych, będzie można zobaczyć narzędzia do rysowania inż. Stanisława Kierbedzia, dawne urządzenia do wiercenia otworów i nitowania, a także części Mostu Poniatowskiego, które zostały wydobyte z Wisły po tym, jak został on wysadzony w 1944 roku.

 

Kuratorem wystawy: dr Zbigniew Tucholski, Anna Mistewicz

Doradztwo: prof. dr hab. inї. Bolesіaw Orіowski

Współtwórcy: dr Andrzej Klubiński - Główna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Akademii Nauk w Warszawie, Instytut Badań Drogowych i Mostowych w Warszawie, Instytut Historii PAN, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

 

Wystawa trwała od 15 listopada 2013 do 31 stycznia 2014 roku.

 

Copyright © 2023 - Muzeum Akademii Technicznej w Warszawie