prof. Piotr Wilniewczyc
doc. Bolesław Jurek
doc. Józef Maroszek
Celem ekspozycji prezentowanej w Muzeum Politechniki Warszawskiej jest przypomnienie o trzech znakomitych konstruktorach broni strzeleckiej, którzy w czasie powojennym byli związani z uczelnią jako pracownicy naukowo-dydaktyczni.
Piotr Wilniewczyc (1887-1985) absolwent Michajłowskiej Szkoły Artylerii w Petersburgu, wykładowca w Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu i kierownik Służby Balistycznej w Dyrekcji Państwowych Wytwórni Uzbrojenia. Razem z Janem Skrzypińskim opracował pistolet samopowtarzalny Vis i pistolet maszynowy Mors. Po wojnie wykładał na Politechnice Łódzkiej i Politechnice Warszawskiej, gdzie był kierownikiem Zakładu Konstrukcji Urządzeń Mechanicznych. Wraz z innymi pracownikami Wydziału Sprzętu Mechanicznego zaprojektował pistolet Wir (bez produkcji) oraz pistolet maszynowy RAK, który był produkowany seryjnie.
Bolesław Jurek (1904-1971) Bolesław Jurek ukończył studia w Wyższej Szkole Technicznej im. H. Wawelberga i S. Rotwanda. Rozpoczął pracę w warszawskiej Fabryce Karabinów jako konstruktor w 1928 roku i w 1935 roku objął stanowisko kierownika Działu Broni Małokalibrowej. Do wybuchu wojny opracował ważne projekty, takie jak karabin maszynowy pilota i ciężkie karabiny maszynowe "A" i "B". Po wojnie został pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Warszawskiej i kierował Katedrą Części Maszyn na Wydziale Mechaniczno-Rolniczego Inżynierii Produkcji. W połowie lat 50-tych zaprojektował pistolet maszynowy AJ-56 i karabinek samoczynny SJ-57.
Józef Maroszek (1904-1985) Józef Maroszek uczył się na Wydziale Mechanicznym z sekcją Uzbrojenia na Politechnice Warszawskiej w latach 1923-1932. W 1932 roku zaczął pracować jako konstruktor w Instytucie Technicznym Uzbrojenia w Zielonce. Do wybuchu wojny w 1939 roku opracował swoje najważniejsze konstrukcje: karabin przeciwpancerny Ur-2 i karabin samopowtarzalny 38M. Po wojnie został pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Części Maszyn i od 1956 roku był kierownikiem tej katedry na Wydziale Mechanicznym Technologicznym na PW.
Eksponaty wystawy pochodzą z różnych instytucji, takich jak Muzeum Wojska Polskiego, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centralne Archiwum Wojskowe, Centralna Biblioteka Wojskowa, Wydział Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej, a także z kolekcji prywatnych profesorów i inżynierów.
Głównym pomysłodawcą i realizatorem wystawy jest inżynier Janusz Kostro.
Otwarcie wystawy miało miejsce 5 października 2015 o godzinie 12 w budynku Muzeum Politechniki Warszawskiej przy ulicy Nowowiejskiej 24. Wystawa była dostępna do obejrzenia od 5 października do 20 grudnia 2015 roku.
Fotorelacja:
www.biuletyn.pw.edu.pl
Copyright © 2023 - Muzeum Akademii Technicznej w Warszawie